
24.–26. oktoobrini 2024 toimus Bukarestis European Mentoring and Coaching Council (EMCC) esimene ülemaailmne mentorlusele pühendatud konverents „Mentoring for Change“. Konverents tõi kokku rahvusvahelise kogukonna mentorluse edendamiseks, keskendudes olulistele teemadele, nagu mentorluse mõju ühiskonnale, tehnoloogia kasutamine ning juhtide ja organisatsioonide areng. Artikliga toome välja mentorluse väärtuse praeguses kiiresti muutuvas maailmas.
Mentorluse eesmärgid ja mõju on ajas arenenud ning EMCC on defineerinud selle järgmiselt: “EMCC eesmärk on arendada ja tutvustada mentorlust globaalses plaanis, seades ootused ühiskonnale kasutoovatele mentorluse parimatele praktikatele.”
Mentorlus ei ole lihtsalt tööriist, vaid võimalus luua sügavamat kuuluvustunnet ja arendada juhtimiskultuuri. Konverentsil käsitletud teemad toovad esile mentorluse kasu indiviidi ja organisatsiooni arengus. Mentorlus ei ole pelgalt õpetamine või juhendamine, vaid inspireeriv ja sügav koostöö, millest saavad kasu mõlemad pooled rohkem, kui esialgu arvata võiks.
EMCC Global juhi Riza Kadilari ettekandest jäid kõlama mõned märksõnad, mille sünteesisin läbi enda praktika ja kogemuse:
Mentorlus on mittehinnanguline arengudialoog, mille käigus mõlemad osapooled õpivad ja kasvavad.
See tähendab seda, et mentorlus on kasulik ka mentoritele ja rohkem, kui esialgu võiks arvata.
Mentorlus suurendab kaasatust ja kuuluvustunnet organisatsioonis.
Väga paljud inimesed tunnevad ennast organisatsioonis üksildasena või kõrvalejäetuna. Teadlased on kindlaks teinud, et üks levinud omal algatusel ettevõttest lahkumise põhjus on toetava sotsiaalse võrgustiku puudumine töökohal ja liiga napid positiivsed kontaktid töökaaslastega. Mentorlus aitab luua toetavaid sotsiaalseid võrgustikke ja soodustada positiivseid kontakte, aidates sellega organisatsioonidel hoida ja motiveerida oma talente.
Mentorlus arendab juhtimiskultuuri.
Mentorluse süsteemne juurutamine organisatsioonis võib oluliselt mõjutada juhtimismõtteviisi ja -käitumist. Kui piisavalt suur hulk mentoreid tegutseb sarnaste põhimõtete järgi, muutub juhtimiskultuur ühtsemaks, kaasavamaks ja tulemuslikumaks. See on eriti oluline kiiresti arenevates ja muutustele avatud organisatsioonides.
Mentorlus noorte põlvkondade kaasamisel.
Tänapäeva noored otsivad rohkem kui lihtsalt juhiseid – nad otsivad mentoreid, kes aitaksid neil avastada oma potentsiaali. Mentorlus sobib tegelemiseks noortega generatsioonides, nende kaasamiseks ja tuule tiibadesse andmiseks.
Mentorlus on tulemuslik tulevikuliidrite arendamisel.
Koolitustel ja talendiprogrammides kujundatakse mõtteviiisi ja saadakse teadmisi juhtimisest, mõnes neist harjutatakse ka teatud juhtimisvõtteid. Kuidas aga igaüks individuaalselt need teadmised ja metoodikad omaks võtab? Kuidas avastab enda liidripotentsiaali? Inimesele päris lähedale jõuab mentor, kes keskendub menteele ja on valmis ka enda väärtusi ning kogemusi avama.
Mentorlus õpetab vastutust võtma.
Mentorlus on aktiivne protsess. See eeldab mentee isiklikku panust, motivatsiooni ja valmisolekut oma eesmärkide nimel pingutada. Mentor võib suunata ja inspireerida, kuid lõppkokkuvõttes sõltub tulemus mentee enda pühendumusest. Just selline vastutuse võtmine aitab arendada mentee enesekindlust ja tulemuslikkust.
Mentorlus ei ole lihtsalt juhendamise või juhtimise tööriist – see on mõtteviis ja suhete loomise kunst. Tänapäeva kiiresti muutuvas maailmas, kus kuuluvustunne ja emotsionaalne tugi on sageli alahinnatud, pakub mentorlus unikaalse võimaluse luua sidemeid ja käivitada arengut. Mentorlus on eluline ja isiklik kogemus, mis aitab avada uksi mentee ees. Ja nagu öeldi Bukaresti konverentsil: mentorlus on nagu sõit eralennukiga – viib kiiremini ja kaugemale.
Autor: Piret Jamnes, Fontese partner ja arendustiimi juht