Nii väidavad paljud, iseni need, kes on edukalt omandanud oskusi ja kogemusi ning  loovad väärtust rahuldustpakkuvas rollis. Kas see on ikka nii? Mingeid otsuseid on ju kõik teinud oma professionaalses arengus – milleskti loobunud või mingeid võimalusi nõustumisega tervitanud. Kas plaan saab olla ainult pikaajaline? Kas peab üldse plaan olema?

Karjäär kui redel

Eelmisel sajandil, kui karjääri kuvand oli pikaajaline vertikaalne redel, mida mööda liiguti ettemääratud rada valitud valdkonnas, ettevõttes ja ametis, oli püüdluseks jõuda rohkem hüvesid pakkuvasse rolli võimalikult kiiresti või vähemalt õige tempoga – sarnaselt oma õpingukaaslastega ja “õigeks” vanuseks. Kuna pensioniiga tuli praegusest  varem kätte, peeti 40-ndates inimest oma võimete tipus olevaks ja sealt edasi järgnes vaid säilitamise ja töömaailmast eemaldumise etapp. Praegusel ajal on  karjääri avaldusmise vormid ja inimeste valikuvõimalused erisusi aktsepteerivas ja tunnustavas ühiskonnas oluliselt mitmekesisemad, keerulisemad ja paindlikumad. Kõik muutub nii kiiresti, et lineaarsest planeerimisest pole mõtet mõeldagi. Rääkimata pikaajalistest täpselt planeeritud edenemistest.

Uus mõistmine

Spiraalkarjäär, paralleelkarjäär, karjääripöörded, elu kui karjäär kõigi selle rollide mitmekesisuses ei sisalda jäiku ootusi, aga kahjuks ka ette ennustatavausega kaasnevat kindlust ja turvalisust. Kahtlused, katsetamine ja  mitme asja proovimine kuuluvad selle juurde. Teadmatus on saanud elu osaks ja võib sisaldada nii positiivset ootuselevust elu poolt üllatuseks pakutava suhtes kui ka hirmu, et äkki ei tulegi midagi, mida ma ei ole osanud kirjeldada, aga mis minu jaoks on kuskil olemas. Mingid orientiirid on siiski olemas, meetodid iseenda ja oma sihtide ja võimaluste analüüsimiseks samuti. Vance Peavy, Norman Amundsoni ja teiste kaasaegsete karjäärinõustamise arendajate poolt loodud tehnikad aitavad meil aru saada, mis on meie jaoks hea elu, kuhu poole ka alateadlikult pürgime, mis on meie võimed, huvid ja võimalused. Mis on meie muster ja isikupärane suundumus, mis veab meid ikka millegi poole. Ja iga päev, iga nädal, iga kuu  me teeme karjääriotsuseid – loobume millestki, otsustame jääda, teha või mitte teha, pingutada või midagi muuta. Karjääriotsused on ka väikesed otsused, mis mõjutavad sinu elu lühiajalises plaanis. Ja neid on lihtsam teha, kui tead kasvõi alternatiivseid sihte või stsenaariume, mis sinu jaoks on atraktiivsed tulevikku, sinu hea elu poole lähemale viivad teed.

Kuidas karjääriotsust teha?

  • Mõtle läbi, mis on sinu alternatiivid praegu.
  • Sõnasta enda jaoks sulle positiivseid võimalusi ja keskkonda pakkuvad näitajad.
  • Hinda iga aletrnatiiv kõigi näitajate vastu ära.
  • Võrdle saaud summasid.
  • Valideeri saadud pinegrida oma sisetundega.
  • Otsusta, missugused on sinu valikud ja mida nende elluviimine sinult praegu nõuab.
  • Vii otsustatu ellu, asu tegutsema.
Või peaks leidma termini “karjäär” asemel hoopis uue sõna, mis käiks rohkem kokku oma elu ekperimentaalteoreetilise disainimisega, mis on palju dünaaamilisem ja rohkemaid liikumissundi ja radu sisaldav kui redel seda iganes võimaldaks? Mida sina arvad?
Jaga oma mõtteid: piret.jamnes@fontes.ee või broneeri aeg karjäärinõustajaga kohtumiseks.
Autor: Piret Jamnes, Fontese juhatuse liige ja arendustiimi juht.